top of page

NEPŘÁTELÉ KŮŽE: Víte, že používání roušky může vést k MASKNE?

Aktualizováno: 10. 4. 2021


Produkty od značky ARTISTRY™ vám na cestě za zdravou pletí pomůžou.
Dejte zelenou citlivé, ale přesto intenzivní péči o pleť s produktovou řadou ARTISTRY INTENSIVE SKINCARE™

Nikdy jste o Maskne neslyšeli? Nevadí! Po přečtení budete vědět nejen co to je, ale taky vám dám pár tipů, jak o pleť před/po nošení roušky pečovat.


Co to tedy je?

Nový termín, který se u nás uchytil od Američanů pro tzv. acne mechanica vytvořené ze spojení mask-induced acne (akné, které vzniká mechanickým drážděním rouškou).


Za všechno může rouška!

Po roce života s pandemií odborníci zjistili, že už při hodině nošení roušky (či jiné ochrany úst a nosu, např.respirátoru) denně, se objevují kožní problémy. Dokonce i u pleti, která nikdy žádné problémy neměla. A buďme k sobě upřímní, roušky jen tak neodložíme, a to ať se nám to líbí nebo ne.


Pod rouškou je pleť vystavena vlhku z vydechovaného vzduchu, dochází ke zvýšené produkci mazu. Mnohem víc se daří také bakteriím a kvasinkám v teple a vlhku. Ty mohou způsobovat kožní problémy - například podráždění, zarudnutí, pupínky, akné, šupinky. V místech, kde rouška přiléhá k obličeji (zejména na bradě, u kořenu nosu, nad nebo za ušima), může pleť mechanicky dráždit.

Nechci být plašan, ale všechny tyto problémy mohou skončit alergickou dermatitidou a péčí dermatologa.


A co s tím?

Obecně je známo, že kosmetickou péči volíme podle aktuálního stavu pleti. Čili kosmetické přípravky, na které jsme zvyklí, vyměníme za ty, které respektují aktuální problémy s pletí. Ať je to akné, citlivost, podráždění, nebo jiné nedokonalosti.


Zapomeňme na drsné mechanické čištění, použití abrazivních peelingů a výživu pomocí pleťových olejů či těžkých hutných krémů. Ty si nechme na večer a na dny, kdy víme, že roušku nebudeme potřebovat. To samé doporučuji i s dekorativní kosmetikou, tu si šetřeme na videoschůzky :)


Zanedbaná a nepravidelná rutina v péči o pleť může mít za následek až fatální zhoršení stavu pleti. Těch 5 minut večer a ráno za to rozhodně stojí!


7 základních tipů jak minimalizovat na pleti škody způsobené rouškou:


  1. Mastná a špinavá rouška = špatná rouška!

  2. Jen čisté a vydezinfikované ruce se dotýkají pleti.

  3. Čistíme důkladně, ale jemně.

  4. Hydratujeme!

  5. Na roušku si nesaháme, snížíme tak mechanické tření na nutné minimum.

  6. Předcházejme podráždění a začervenání pleti.

  7. Pravidelně každé 3 dny měňme povlak polštáře.

Jak a čím pleť čistit?

Nečistoty, nadbytečný kožní maz a pot očistíme pomocí jemného mycího gelu, pěny či pleťového mléka. Při osušení pleti ručník pouze přikládáme, pleť jím drhneme. K dokonalému dočištění a tonizaci pleti použijte pleťovou vodu nebo tonikum, které optimálně připraví pleť na další péči – pokud má pleť sklony k akné, volíme přípravky buď přímo pro problematickou pleť nebo pro smíšenou až mastnou pleť (s kyselinou salicylovou, zinkem apod.) Koncentrovanější přípravky na akné používejte jen lokálně, přímo na pupínky.

Ke každodennímu čištění pleti můžeme jednou týdně zařadit i šetrnější enzymatický peeling. Efektivně odstraňuje odumřelé kožní buňky a tím přispívá k rychlejší regeneraci pokožky.


Pokud si líčíte oči, používejte k odstranění očního make-upu speciální oční odličovací přípravky, které nedráždí oči. Při vícesložkovém přípravku dbejte na to, aby se složky před aplikací pořádně smíchaly. Naneste odličovač na tamponek, přiložte na oči a nechte make-up rozpustit. Nikam nespěchejte a na oční okolí buďte jemné. Pokud potřebujete odstranit přebytečný make-up, odličujte vždy od vnějšího koutku k vnitřnímu. Pokud řasenku, vždy seshora dolů.


Hydratujeme

Na pleť pod rouškou aplikujeme výhradně lehké nekomedogenní hydratační krémy s jemnou texturou. Skvělá jsou lehoučká séra či gelové krémy, které pleť zbytečně nezatíží a neucpávají póry. Krém naneseme na pleť alespoň půl hodiny před nasazením roušky, aby se stihl dobře vstřebat. K osvěžení pleti v průběhu dne nám poslouží termální voda ve spreji. Pleť můžete osvěžit pokaždé, když budete měnit roušku.


Tip z lékárny: Pokud se vám tvoří oděrky na kořeni nosu nebo za ušima, použijte k ošetření například mast s dexpanthenolem, který má výrazné hojivé účinky.


Když se pleť pod rouškou bouří, dopřejme jí ještě navíc vysoce hydratační pleťové masky, ale raději neexperimentujme a vsaďme na vyzkoušené produkty. Naše pleť nám za náš zodpovědný přístup k péči poděkuje a odmění krásným vitálním vzhledem bez nedokonalostí.

56 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page