top of page

Denní RUTINA.

Aktualizováno: 12. 4. 2021


ARTISTRY HYDRA-V™ ze zdrojů vzácných složek z míst celého světa

Troufám si říct, že téma základní domácí péče o pleť řeším s každým nově příchozím klientem. Často se mi svěřují, že i když existuje tisíce různých přípravků (na čištění, tonika, pleťové vody, séra, krémy, masky, peelingy), nakonec stejně používají jen jeden krém, protože jsou v tom moři nabídek zmateni. Pokud patříte mezi ně, čtěte dál.


Jakkoliv složitě to může působit, když s péčí o pleť začínáte, stačí dodržovat pár základních doporučení, která nám ráno a večer nezaberou více jak 5 minut.


Jak tedy o pleť pečovat? Co dělat ráno a co večer? Jak produkty kombinovat, jaká je posloupnost jejich aplikace?


Začnu tak trochu jinak. Bez produktů.

 1. Pokud chceme pleť vyčistit, vždy teplou vodou.

 2. Pleť si osušíme do ručníku určeného pouze na tvář.

 3. Při osušení pleti ručník přikládáme, nedrhneme.

 4. Ručník měníme ideálně denně a s nikým jej nesdílíme.

 5. Povlak na polštář měníme ideálně každé 3 dny.

 6. Tváře se dotýkáme jen když o ni zrovna pečujeme.

 7. Jen čisté (a vydezinfikované) ruce se dotýkají pleti

....a něco navíc s ohledem na aktuální “rouškověk”:

 1. Mastná a špinavá rouška = špatná rouška!

 2. Na roušku si nesaháme, snížíme tak mechanické tření na nutné minimum.

Více se o péči o pleť pod rouškou dočtete v mém článku “NEPŘÁTELÉ KŮŽE: Víte, že používání roušky může vést k MASKNE?


Obecně platí, že ranní péčí pleť chráníme a tou večerní jí dáváme prostor k výživě a regeneraci.


Ranní minimum


 1. Čištění

 2. Hydratace

 3. Ochrana se SPF


Jako první krok je důležité pleť očistit. Použijeme čisticí mléko, gel, pěnu, emulzi, cokoliv, co nám vyhovuje, jemně vmasírujeme do pleti a poté dobře opláchneme. Použijeme teplou vodu. Ledovou vodou nesmyjeme mastný film a horká voda narušuje ochrannou lipidovou vrstvu, takže se kůže vysušuje.

Proč je důležité umýt pleť ráno, když jsme ji čistili večer a celou noc byli doma v posteli? I v noci kůží vylučujeme pot a maz. Vše zůstává na povrchu kůže, včetně nečistot z pórů, které pot v průběhu noci vyplaví. Pokud bychom na pleť ráno aplikovali rovnou krém, působil by jako tmel, smíchal by se s potem a mazem, uzamkl by nečistoty a póry by měly tendenci se časem rozšiřovat a ucpávat.


Dalším krokem je hydratace. Minimum je klasická hydratace formou závěrečné péče, např. krémem. Základem hydratace jsou složky - glycerin, kyselina hyaluronová, urea atd., ty hledejte v produktovém složení.


Pokud k hydrataci přidáme antioxidanty - vitamíny A, C, E, flavonoidy, fenoly a karotenoidy, dodáme tím pleti ochrannou bariéru před škodlivými vnějšími vlivy - proto doporučuji jejich aplikaci ráno, zpomalíme proces jejího stárnutí. Obvykle mají tekutou konzistenci a dávkují se kapátkem. Vzduchem a světlem se znehodnocují, proto pozor na jejich skladování.


Kolik vrstev a čeho, velmi záleží na typu a aktuálním stavu vaší pleti. Někomu stačí jedna vrstva. Tomu, kdo má suchou pleť, bude nejspíš příjemné produkty vrstvit.

Obecně při vrstvení platí pravidlo - první jde tekutá konzistence na bázi vody (např. tonikum, nebo třeba termální voda ve spreji), poté séra, konzistence fluidní, gelové, gel-krémové a až nakonec krémové.


Pokud se rozhodnete k hydrataci sérem s kyselinou hyaluronovou (TOP hydratační složka v kosmetice), je dobré pleť před aplikací jemně navlhčit, případně aplikovat bezprostředně po čištění, aby se molekuly HA měly na co navázat. Takto vytvořenou vlhkost je potřeba poté v pleti uzamknout závěrečnou ochrannou péčí, tj. gelem, gel-krémem, krémem (opět volím podle typu a stavu pleti).


A posledním krokem ochrany pleti je aplikace produktu se SPF. Ochrana proti UV záření může být součástí denních krémů, osobně však doporučuji minimálně SPF30, ideálně SPF50 (dnes už existují i SPF100). Věřte mi, pokud zařadíte do péče SPF, nebudete litovat.


Toto téma je tak obšírné, že by vydalo na další článek. Ale ve zkratce. SPF ochranný faktor omezuje propustnost UVA/UVB záření do pokožky, a tím nás chrání před škodlivými vlivy (UVA záření - proniká hlouběji, za vinu mu klademe rychlejší stárnutí kůže, či dráždivé reakce + UVB - pokožku spálí).

Důležité je si pamatovat, že SPF používáme i když je pod mrakem a i když zrovna není 30 °C, a pokud v rutině používáme antioxidanty, je to nevyhnutné.


Večerní rutina


1. Čištění

a) Jednoduché

b) Dvojité s odlíčením (double cleansing)


2. Hydratace a/nebo Výživa

a) Hydratace

b) Výživa + HydratacePokud se nelíčíme, můžeme při čištění pleti postupovat stejně jako v ranní rutině.


Pro dokonale čistou pleť po celém dni s make-upem však doporučuji 2 krokové čištění. Začneme odlíčením - odstraněním, resp. rozpuštěním make-upu čímkoliv, co vám vyhovuje. Ať už je to micelární voda, odličovací mléko, olej. Dnes už existují odličovací přípravky dostatečně jemné na celou tvář včetně očního okolí, po kterých oči nepálí.

Jinak doporučuji k odlíčení očního make-upu použít speciální oční odličovací přípravky. Při dvousložkovém přípravku dbáme na to, aby se složky před aplikací pořádně smíchaly. Odličovač naneseme na 2 tampony, přiložíme na oči a necháme make-up rozpustit. Nikam nespěcháme a na oční okolí jsme jemné. Hrubým zacházením jen přispějeme k tvorbě vrásek. Pokud potřebujeme odstranit přebytečný make-up, odličujeme vždy od vnějšího koutku k vnitřnímu. Pokud řasenku, vždy ze shora dolů.


A teď přistoupíme ke druhé fázi čištění. Jemnými krouživými pohyby pleť gelem ( emulzí, mlékem či balzámem) masírujeme. Poté nezapomeneme opláchnout, všechny čistící produkty oplachujeme. Jaký produkt použijeme, záleží opět na tom, co nám vyhovuje nejvíce. Pokud před oplachováním vše setřeme teplým vlhkým ručníčkem, dopřejeme tak pleti i jemný peeling. Je to velice příjemný mezikrok, který často zařazuji svým klientům i já v rámci profesionální kosmetické péče.


Poté můžeme začít vrstvit produkty, které se již z pleti neoplachují. Minimem je nanesení hydratačního krému.


Pokud chceme pleti dopřát výživu a regeneraci, sáhneme před závěrečnou hydratací po sérech s aktivními látkami, jakými jsou vitamin A (retinol - nejúčinnější v boji proti vráskám a také bojuje s projevy akné), vitamin E, koenzym Q10, kyselina hyaluronová. Můžete zajet i očnímu okolí a jemně sérum vklepat.

Na oční okolí aplikujte hydratační krém k tomu určený. Pleť kolem očí je mnohem jemnější než na zbytku tváře a nemá potní žlázy, proto je hydratace v těchto místech důležitá.

Pokud máte sušší pleť, můžete před aplikací hydratačního krému použít i olej.


Pár poznámek na závěr.

Celý postup aplikujeme také na krk a dekolt. Pokud začínáme s rutinou, tak klidně pomalu, postupně přidávejte kroky, aby vás to neodradilo, ale spíš těšilo. Je lepší toho dělat málo, ale poctivě. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat :)

Je velké množství nabídky na trhu - jak ve složení, tak v konzistenci produktů. Při kosmetickém ošetření vám ráda poradím, probereme možnosti. Případně sledujte moje tipy na sociálních sítích.


Všem, co čekali rutinu na jednu stránku, se moc omlouvám za zdlouhavé čtení. I takhle jsem se věnovala pouze základním principům nikoli konkrétním produktům, komplexním vlivům, specifikům různých kožních defektů, potřeb či typům pleti. Snad se brzo dopracuji k navazujícím článkům :) a pokud byste do té doby měli dotazy, neváhejte se na mne obrátit kterýmkoliv dostupným kanálem.


Těším se brzy na viděnou třeba při kosmetickém ošetření, už mi chybíte!106 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page